Oprawy awaryjne LED

W każdym biurze, przychodni, sklepie czy jakimkolwiek innym budynku znajdziesz oświetlenie. Mowa tutaj nie tylko o oświetleniu sufitowym, ale także i o oświetleniu awaryjnym. Jest to oświetlenie, które wskazuje drogę ewakuacyjną. Ma ono za zadanie usprawnić proces ewakuacji i zadbać o bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w danej nieruchomości na wypadek pożaru czy innego niebezpieczeństwa. 

 

Oświetlenie awaryjne - rodzaje

 

Oświetlenie awaryjne możemy podzielić na dwie kategorie - oświetlenie awaryjne ewakuacyjne oraz oświetlenie awaryjne zapasowe. Schemat działania jest dość prosty. Oświetlenie awaryjne zapasowe stosuje się jednak tylko i wyłącznie po to, aby umożliwić kontynuację normalnych czynności bez zmian. Co z oświetleniem awaryjnym ewakuacyjnym? Dzieli się je na kilka rodzai. 

 

Oświetlenie awaryjne ewakuacyjne to np.:

- oświetlenie drogi ewakuacyjnej - ma na celu oświetlenie drogi ewakuacyjnej, tak aby wszystkie osoby znajdujące się w danym budynku, mogły bez problemu nie tylko wyjść z danego miejsca, ale i zlokalizować sprzęt pożarowy jak np. gaśnica. Według wymogów natężenie oświetlenia powinno wynosić minimum 1 lx (lux), a w środkowej części drogi powinno stanowić minimum 50% wartości; 

- oświetlenie strefy wysokiego ryzyka - tutaj również zadaniem jest zapewnienie osobom biorącym udział w niebezpieczeństwie jak np. pożar, zapewnienie bezpieczeństwa. Według normy przyjmuje się 10% eksploatacyjnego natężenia oświetlenia wymaganego dla danych czynności oraz minimum 15 lx (lux);

- oświetlenie strefy otwartej - inaczej zwane oświetleniem antypanicznym. To specjalny rodzaj oświetlenia, który stosuje się, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia paniki wśród ludzi. Montuje się go np. w halach czy obiektach o powierzchni większej nić 60 m2; 

 

Gdzie umieścić oprawy awaryjne?

 

Oczywiście kluczową rolę gra umieszczenie opraw awaryjnych. Ma ono być solidnie przemyślane, tak aby w każdym miejscu była dostępna wystarczająca ilość światła. Dobrym przykładem tutaj będzie kino, a właściwie wyjście z kina. Po skończonym seansie widzowie trafiają na korytarz. Znajdują się tam nie tylko światła sufitowe, ale także i te na ścianach, informujące o zmianie kierunku, skrętach, schodach, stopniach czy pochyłościach. Na trasie ewakuacyjnej również należy zamontować tego rodzaju oświetlenie.  

 

Gdzie wymagane jest oświetlenie ewakuacyjne?

 

Oświetlenie ewakuacyjne musi być zastosowane w budynkach publicznych, niezależnie od rodzaju obiektu. Główne wytyczne to np. pomieszczenia przeznaczone dla ponad 200 osób, teatry, kina, na drogach ewakuacyjnych wysokich i wysokościowych budynkach użytku publicznego lub mieszkalnego, w muzeach, we wszystkich pomieszczeniach o powierzchni większej niż 2000 m2 użytku publicznego, w halach, magazynach czy nawet budynkach tymczasowych. Dodatkowo stosuje się je na wszelakich platformach, w kabinach czy windach, na ruchomych schodach, parkingach czy w toaletach, szatniach lub przebieralniach. 

 

Tak więc jak sam widzisz, nie ma co ryzykować. Takie oświetlenie jest wymagane, ale także i zapewnia bezpieczeństwo wszystkim osobom, które znajdują się w budynku. Jeśli nie jesteś pewien jakie lampy konkretnie zakupić, odezwij się do nas. Nasi eksperci doradzą ci w zakresie nie tylko oświetlenia awaryjnego, ale także i każdego innego określenia. Zerknij w naszą ofertę, na pewno znajdziesz tam coś dla siebie. Służymy pomocą i miłych zakupów! 

 

Darmowy projekt oświetlenia awaryjnego wg aktualnych norm

 

Nasi specjaliści na podstawie rzutu pomieszczeń przygotują projekt z rozmieszczonymi oprawami oświetlenia awaryjnego ogólnego , jak również wyznaczą drogę ewakuacyjną i zaznaczą lampy kierunkowe. 

Poza tym otrzymasz obliczenia z programu DIALUX z wynikami średniego oświetlenia w luxach. 

Wszystko to otrzymasz od nas za darmo.  Skontaktuj się z nami sklep@zarowkiledowe.com lub zadzwoń 886396377



* Pola wymagane