Oświetlenie szkół, przedszkoli i uczelni

Realizacje Oświetlenie szkół, przedszkoli i uczelni
Realizacje Oświetlenie szkół, przedszkoli i uczelni

Dobre oświetlenie placówki dydaktycznej to podstawa komfortowej, wydajnej pracy, a także higieny i dbałości o zdrowie. W trosce o wygodę zarówno pracowników oświaty, jak i uczniów, oświetlenie w budynku musi spełniać wszystkie obowiązujące normy i wymagania techniczne. Warto przy tym zwrócić uwagę na rozwiązania, które pozwolą ograniczyć koszty i zaoszczędzić energię.

 

Oświetlenie dla szkół - normy

Najważniejsza norma dotycząca oświetlenia w budynkach szkół, przedszkoli i uczelni to PL-EN 12464-1, która dotyczy wszystkich miejsc pracy. Obejmuje ona zarówno natężenie światła, jak i jego temperaturę oraz współczynnik oddawania barw, oznaczanego symbolem Ra.

W pomieszczeniach, gdzie wykonywane są czynności wzrokowe, w tym czytanie i pisanie, musi być zamontowane oświetlenie o wysokim natężeniu, czyli 500lx. Nieco mniejsze, bo 300lx, obowiązuje w miejscach, w których znajdują się monitory. Dotyczy to także klas przeznaczonych do nauki muzyki.

 

Nie bez znaczenia jest również wskaźnik olśnienia, czyli UGR. Jest on szczególnie ważny w przypadku pomieszczeń, w których oświetlenie jest wykorzystywane przez wiele godzin. UGR określa jasność oprawy w pokoju. W przypadku placówek dydaktycznych i innych miejsc pracy wartość wskaźnika olśnienia powinna wynosić UGR<19.

 

Norma nie jest zbyt restrykcyjna pod względem współczynnika oddawania barw wymagane jest Ra 80. Wyższe Ra obowiązuje jedynie w szkołach artystycznych, gdzie nie brakuje specjalistycznych pracowni jego optymalna wartość to 90.

 

Temperatura barwowa oświetlenia w obiektach edukacyjnych powinna z kolei wynosić 4000 stopni Kelwina. Wówczas jest zagwarantowany pełen komfort pracy.

 

Oświetlenie LED w placówkach szkolnych

Coraz chętniej wybieranym rodzajem oświetlenia w szkołach, przedszkolach oraz uczelniach są LED-y wykorzystujące zjawisko elektroluminescencji. Pod wieloma względami to znacznie lepsza alternatywa niż klasyczne żarówki czy lampy wyładowcze.

Przede wszystkim lampa LED posiada znacznie wyższą żywotność, co sprawia, że może zastąpić kilkanaście świetlówek. Dodatkowo LED-y zużywają dużo mniej energii, jednocześnie odznaczając się wyjątkową wydajnością. Ich budowa nie wymaga użycia szkodliwych substancji, takich jak rtęć ? jeśli nawet lampa LED zostanie stłuczona, nie będzie stwarzać zagrożenia dla osób znajdujących się w pomieszczeniu.

Instalacja oświetlenia LED w obiekcie edukacyjnym pozwala na zaoszczędzenie energii i zmniejszenie ilości szkodliwych odpadów, które powstają w wyniku częstej wymiany żarówek czy świetlówek.

Jedną z naszych ostatnich realizacji było oświetlenie sali gimnastycznej w jednej z pobliskich szkół. Inwestycja opierała się na wymianie przestażałego oświetlenia na nowoczesne naświetlacze w technologii LED. Użyte lampy dysponowały mocą 200W oraz strumieniem świetlnym o wartości, aż 20000 lumenów. Oświetlenie w technologii LED pozwala na oszczędność energii elektrycznej na poziomie nawet 80% w stosunku do klasycznego oświetlenia.

 

Czy oświetlenie LED jest zgodne z normą PL-EN 12464-1?

Lampy typu LED emitują światło zgodne z wytycznymi obowiązującymi na terenie szkół, przedszkoli i uczelni wyższych. Zapewniają optymalną temperaturę oraz współczynnik oddawania barw. Dzięki temu praca w salach, klasach, pracowniach komputerowych bądź świetlicach jest w pełni komfortowa, nie działa też niekorzystnie na wzrok. Jednocześnie oświetlenie posiada odpowiednie natężenie, niezbędne podczas wykonywania czynności wzrokowych. Znacząco przekłada się to na efekty w nauce oraz samopoczucie pracowników i uczniów.



* Pola wymagane