Oświetlenie biura
Podstawą każdego biura jest jego oświetlenie. Ważne jest to, aby wybrane przez nas oświetlenie miało jak najlepszy wpływ na samopoczucie a co za tym idzie efektywność pracy osób przebywających w danym pomieszczeniu. Stare, zużywające dużą ilość energii elektrycznej rozwiązania zastępowane są oświetleniem w nowoczesnej technologii LED. Pozwala to na znaczne zmniejszenie poboru prądu, którego cena z roku na rok wzrasta.
Oświetlenie do biura. Co wybrać?
Przestrzenie biurowe, w których pracownicy zazwyczaj spędzają od kilku do kilkunastu godzin dziennie, wymagają odpowiedniego oświetlenia. Jest to nie tylko prawny wymóg, ale także coś, co znacząco wpływa na zdrowie i komfort pracy. Czym najlepiej oświetlić biuro?
Oświetlenie do biura ? przepisy prawne
Przed rozpoczęciem urządzania lub remontowania biura należy pamiętać, że zamontowane w pomieszczeniach oświetlenie musi być zgodne z przepisami. Obowiązują tutaj przede wszystkim dwie normy:
?PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie ? Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach;
?PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie ? Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia.
Oświetlenie w różnych pomieszczeniach
Zaczynając przygodę z wymianą oświetlenia trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Bardzo ważnym aspektem jest tryb oraz charakter pracy jaki będzie wykonywany w danym pomieszczeniu. Zupełnie inne oświetlenie zastosujemy w przypadku dużych pomieszczeń, a inne w przypadku niewielkich pomieszczeń. Istotnym czynnikiem jest odpowiedni dobór barwy światła. Najbardziej optymalną jest neutralna lub zimna barwa świecenia. Obie z nich pozwalają na zwiększenie koncentracji, a także pobudzają do działania.
Lampy ledowe w biurze
W biurach najbardziej charaktystyczną formą oświetlenia głównego były do tej pory oprawy rastrowe. W dobie szybko rozwijającej się technologii większość inwestorów decyduje się na zastosowanie w swoich biurach paneli LED wykorzystujących nowoczesną technologię LED. Jest ona bardziej efektywniejsza a przede wszystkim energooszczędniejsza względem standardowych opraw rastrowych. Oprawy biurowe LED pozwalają na oszczędności energii elektrycznej nawet do 50%. Dzięki temu możliwy jest bardzo szybki zwrot z inwestycji. Dodatkowe oświetlenie takie jak lampki biurkowe LED pozwalaja na dostosowanie natężenia oraz kąta świecenia światła do indywidualnych potrzeb pracownika potrzeb.
Natężenie światła w biurze
Przed rozpoczęciem projektowania oświetlenia w biurze należy pamiętać, że każde pomieszczenie charakteryzuje się innymi zaleceniami natężenia światła. Warto pamiętać również, aby równomiernie rozprowadzić oświetlenie. Unikniemy wtedy tzw. "martwych" punktów świetlnych w pomieszczeniu. Natężenie oświetlenia na stanowisku obsługi komputerowej powinno wynosić minimum 500lx. Normy oświetlenia powstały po to, aby można było łatwiej dopasować rodzaj oświetlenia do danego pomieszczenia. Należy pamiętać również, że zbyt mocne natężenie światła na stanowisku pracy powodować może bóle głowy czy zmęczenie, co negatywnie przekłada się na produktywność człowieka. Natężenie oświetlenia może zostać zmierzone za pomocą specjalnych programów do których wprowadza się odpowienie dane i tworzy symulację. Nasza firma oferuje takie usługi. Cały poradnik jak dobrać odpowiednie oświetlenie do pomieszczeń biurowych znajdziesz na naszym blogu.
Normy określają wymagane natężenie światła w miejscu pracy ? nie może ono znacząco się różnić w najbliższym otoczeniu, w przeciwnym wypadku wzrok danej osoby nie będzie się skupiał na stanowisku pracy. Oświetlenie powinno być zatem, w miarę możliwości, jednolite.
Nie bez znaczenia jest także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku o warunkach technicznych, jakie są wymagane w budynkach.
Oświetlenia do biur ? na co się zdecydować?
Przed wyborem i zamontowaniem oświetlenia trzeba przede wszystkim ustalić, jaki charakter pracy będzie wykonywany w danym pomieszczeniu. Od tego zależy natężenie światła. W salach konferencyjnych czy pokojach, gdzie pracownicy piszą ręcznie i czytają, wymagane jest natężenie o wysokości 500xl. Może się zatem przydać panel led 60x60. Z kolei segregowanie i kopiowanie potrzebuje jedynie 300xl.
Warto pamiętać, że zanim dokonamy zakupu koniecznie trzeba dokonać niezbędnych pomiarów. Światło powinno być doprowadzane równomiernie w całym pomieszczeniu, co jest bezpośrednio zależne od dostępnego metrażu. Przykładowo panel led 120x30 daje światło rozproszone na tyle, by objąć mniejsze biuro, zapewniając równomierne oświetlenie bez migotania czy odblasków. W razie potrzeby konieczne mogą się okazać również lampki biurkowe led na każdym stanowisku pracy.
Należy zaznaczyć, że w przestrzeniach biurowych zalecane jest światło neutralne lub chłodne. Ciepłe są zarezerwowane dla miejsc, w których wypoczywamy. Dlatego temperatura barw zamontowanych w biurach powinna wynosić 4000-5000K.