Oświetlenie szpitali i przychodni

Realizacje Oświetlenie szpitali i przychodni
Realizacje Oświetlenie szpitali i przychodni

Oświetlenie szpitali, przychodni, gabinetów - jak poradzić sobie z oświetleniem miejsc opieki zdrowotnej?

Nagie ściany, zimne przeszywające światło i białe, minimalistyczne meble - jeszcze do niedawna takie skojarzenia budziły szpitalne sale i gabinety lekarskie. Czy tak nadal wygląda rzeczywistość ośrodków zdrowia? Obecnie branża medyczna nie pozostaje w tyle i podąża za światowymi trendami w sposobach organizacji przestrzeni, by połączyć korzyści ekonomiczne z zapewnieniem komfortu i bezpieczeństwa pracownikom oraz pacjentom. Na co zwrócić uwagę przy wyborze i instalacji oświetlenia w szpitalach, przychodniach i gabinetach lekarskich

 

Zgodność z normami, czyli gwarancja w postaci certyfikatów i atestów stosowanego oświetlenia LED

 

Organizując oświetlenie w ośrodkach zdrowia, trzeba pamiętać, że każde z zastosowanych przez nas rozwiązań może mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego konieczne jest dokładne sprawdzenie producenta i sposobu wyrobów kupowanego asortymentu oraz tego, czy spełnia on obowiązujące normy i wytyczne. Zaufanym tego dowodem jest atest higieniczny i jakościowy PHZ, który wydawany jest przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Gwarantuje on, że produkt został przebadany pod względem jakości, składu i mechaniki oraz gwarantuje bezpieczeństwo użytkownikom i nieszkodliwość produktu dla środowiska naturalnego.

 

Oświetlenie ledowe - najczęstszy wybór oświetlenia gabinetów lekarskich i przychodni

 

Oświetlenie LED, czyli diody elektroluminescencyjne (ang. Light Emitting Diode), to zyskująca na rynku rosnące uznanie alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia. Wysoka żywotność (nawet do 50 tysięcy godzin), odporność na częste włączanie oraz krótki czas pełnego rozświetlenia, zapewniają mu status najtrwalszego i najbardziej ekonomicznego źródła sztucznego światła. Z tego powodu sprawdzą się doskonale jako oświetlenie przychodni, gabinetów lekarskich, sal pobytu pacjentów, recepcji, a także poczekalni i korytarzy. Dodatkowo zarówno żarówki, jak i diody wykorzystujące technologię LED, nie emitują promieniowania UV i IR, więc są bezpieczne w użytkowaniu. Słynące z energooszczędności oprawy LED pozwolą zminimalizować koszty eksploatacyjne i widocznie ulepszyć warunki środowiska medycznego, poprawiając jakość obsługi pacjentów oraz skuteczność personelu.

 

Odpowiednia oprawa ledowa gwarantem komfortu pacjenta w gabinecie lub sali szpitalnej

 

We wszystkich miejscach, w których pacjent przebywa w pozycji leżącej, a więc przede wszystkim w gabinetach zabiegowych oraz salach pobytu dziennego, przy wyborze oświetlenia konieczne jest zwrócenie uwagi na zjawisko tzw. olśnienia przykrego (olśnienie doznawane przy patrzeniu bezpośrednio w źródło światła). Zastosowanie znajdą tutaj oprawy o niskiej luminancji, które odpowiedni poziom UGR (wskaźnik ograniczenia olśnienia) uzyskują dzięki specjalnym przesłonom i dyfuzorom, zapewniającym równomierne oświetlenie o dużej powierzchni i o średnim poziomie natężenia oświetlenia. Rozwiązaniem, które pomaga zminimalizować problem olśnienia, jest zastosowanie parabolicznych opraw rastrowych, które najlepiej sprawdzą się w połączeniu ze świetlówkami LED T8 lub T5, gwarantującymi efektywny rozsył światła oraz optymalne oświetlenie wnętrza.

 

Wskaźnik odwzorowania barw, czyli odpowiednie warunki w laboratoriach i salach zabiegowych

 

Podczas gdy w salach pobytu i ogólnodostępnych pomieszczeniach bardzo dokładne odwzorowanie barw nie odgrywa większej roli, w laboratoriach i pomieszczeniach aptecznych ma ono niebagatelne znaczenie. Obecnie, określany w skali CRI, standardowy współczynnik oddawania barw nie spada poniżej 80, jednak w pracowniach, gdzie przygotowywane są leki, do których analizy jest konieczna ocena realnego wyglądu próbek, natężenie CRI wynosić musi przynajmniej 90. Również tutaj sprawdzą się nowoczesne diody LED, gwarantujące wysoką jakość oddawania barw. Ten typ jest idealnym oświetleniem laboratoryjnym

 

Higiena i utrzymywanie czystości 

 

Szczególnie w pomieszczeniach, gdzie konieczne jest zapewnienie sterylności, ochrony przed wilgocią i zapyleniem, warto zainwestować w oprawy o wysokim stopniu ochrony IP (International Protection Rating). Stopień IP65 zapewnia pełną pyłoszczelność oraz ochronę przed strugą wody o intensywności 12,5 l/min laną z każdej strony. Istotnym aspektem jest także łatwość w czyszczeniu lamp i opraw ledowych. Najdogodniejsze będą konstrukcje zamknięte z gładkimi kloszami, umożliwiającymi dokładne mycie i odkażanie.

 

Przestrzenie ogólnodostępne - oświetlenie korytarzy i toalet w szpitalach i przychodniach

Na koniec warto wspomnieć o przestrzeniach pierwszego kontaktu, takich jak korytarze, poczekalnie i toalety, w których światło jest elementem budującym atmosferę zaufania i gościnności, dlatego powinno zapewniać bezpieczeństwo i czynić widocznymi wszelkie znaki informacyjne. Sprawdzonym rozwiązaniem będą panele LED, dostępne w wersjach natynkowych, podtynkowych i typie armstrong, wyróżniające się estetycznym designem, który nada pomieszczeniu walor nowoczesności i profesjonalizmu. Warto wykorzystać możliwość dostosowania temperatury barwowej i w miejscach, które nie wymagają najwyższej efektywności świetlnej, postawić na światło bliższe naturalnemu, które sprawia, że przebywanie w tak oświetlonym pomieszczeniu jest przyjemniejsze.

 

Artykuły które mogą cię zainteresować



* Pola wymagane