Poradnik LED Kontrolery RGB

Poradnik LED Kontrolery RGB
Poradnik LED Kontrolery RGB

Kontroler RGB służy do sterowania i dynamicznej zmiany braw w taśmach RGB LED. Komunikacja pomiędzy sterownikiem a pilotem do taśm jest możliwa dzięki falom radiowych, bądź falom podczerwieni. Charakterystycznymi cechami tego rozwiązania są: bezprzewodowy pilot, płynna regulacja koloru, regulacja jasności świecenia. Sterowniki RGB są urządzeniami, które zarządzają barwą i natężeniem światła.

 

Taśma RGB zmieniająca kolor

 

 

Zalety i wady kontrolera IR do taśm RGB LED

Kontrolery IR do taśm RGB LED ? działające na podczerwień ? posiadają o wiele więcej funkcji niż radiowe, jednak mają zdecydowanie słabszy zasięg (wynosi on około 15 metrów). Z kontrolera na podczerwień wychodzi specjalna czujka, w którą należy kierować pilotem, aby zmienić kolor taśmy - rozjaśnić ją, ściemnić lub ustawić automatyczną zmianę kolorów. Kontroler IR do taśm RGB LED na podczerwień, oferuje nam przede wszystkim więcej funkcji, niż standardowy kontroler radiowy. Jedną z nich jest automatyczny dobór kolorów, poprzez mieszanie kilku barw na raz. Bardzo przydatną funkcją takiego kontrolera, jest także automatyczny program dzięki któremu bez użycia pilota, taśma LED zmienia kolory w różnych kompozycjach. Jedną z wad, jest natomiast fakt, iż obsługuje on mniej metrów taśmy, niż kontroler radiowy. Przy dłuższych odcinkach taśmy LED RGB, należy zatem zaopatrzyć się w specjalny wzmacniacz RGB.

 

 

kontroler ir do tasm led kontroler 44 przyciskowy do tasm led rgb

 

 

 

Zalety i wady kontrolera radiowego

Pomimo tego, iż pilot radiowy posiada o wiele mniej funkcji, niż ten oparty na technologii podczerwieni, jego największą zaletą jest zdecydowanie większy zasięg. Kontroler LED RGB radiowy ma zasięg około 50 metrów i nie ma potrzeby kierować nim w stronę żadnego czujnika. Kontroler radiowy łapie również sygnał przez ścianę ? dlatego też, bez problemu da się wyłączyć taśmę RGB LED lub zmienić jej kolor, niezależnie od pokoju w którym się znajdujemy. Kolejna zaletą jest to, że możemy podłączyć do niego bardzo długi odcinek taśmy, bez użycia dodatkowych wzmacniaczy.

 

 

kontroler radiowy rgb kontroler radiowy do tasm led rgbczarny pilot dotykowy rgb

 

 

 

Jak obliczyć odległość taśmy RGB LED od kontrolera?

Aby obliczyć odległość taśmy jaką możemy podłączyć do kontrolera sprawdzamy ile Amper (A) posiada. Do obliczeń będzie potrzebna jeszcze informacja ile Wat (W) pobiera nasza taśma z metra.

Przydkład :
Pod uwagę bierzemy najopularnieszy kontroler 44-przyciskowy na podczerwień (IR) z naszej oferty: 9A. Taśma do której zazwyczaj podłączamy kontroler to taśma o mocy 72W/5m - 14.4W/1m

Obliczamy maksymalne obciążenie kontrolera : 9A x 12V = 108W

Gdy już wiemy jakie jest maksymalne obciązenie kontrolera możemy wyliczyć jaki odcinek taśmy jest w stanie obsłużyć nasz kontroler dzieląc maksymalne obciążenie kontrolera przez moc jaką pobiera jeden metr taśmy.

Obliczamy długość taśmy jaką obsłuży nasz kontroler RGB 9A :  108W / 14,4W = 7,5m.


Nasz kontroler 44 przyciskowy na podczerwień może obsłużyć 7,5m taśmy RGB o mocy 72W

Należy pamiętać o tym, że jeżeli chcemy podłączyć większy odcinek taśmy, nie musimy rezygnować z takiego kontrolera. Do każdego zestawu RGB możemy zastosować Wzmacniacz sygnału RGB, który wydłuża długość obsługi kontrolera o 10 metrów.

Dostępne w naszej ofercie wzmacniacze, sukcesywnie wzmocnią przekaz sygnału kontrolera, pozwalając na sterowanie taśmą LED RGB z najdalszego kąta Twojego pomierzenia.

 

wzmacniacz sygnalu rgb
 

 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I WYBIERZ INTERESUJĄCĄ CIĘ KATEGORIĘ:

 

ŻARÓWKI LED

PORADNIK LED ŻARÓWKI GU10

PORADNIK LED ŻARÓWKI E14 mały gwint

PORADNIK LED ŻARÓWKI E27 duży gwint

PORADNIK LED ŻARÓWKI MR16 12V

PORADNIK LED ŻARÓWKI G4

PORADNIK LED ŻARÓWKI G9

 

TAŚMY LED

PORADNIK LED TAŚMA LED SMD 3528

PORADNIK LED TAŚMA LED SMD 5050

PORADNIK LED TAŚMA LED SMD 5050 RGB

PORADNIK LED TAŚMA LED SMD 2835

PORADNIK LED TAŚMA LED SMD 5630

PORADNIK LED ŚCIEMNIACZE DO TAŚM

PORADNIK LED KONTROLERY RGB

 

POZOSTAŁE

PORADNIK LED NAŚWIETLACZE LED I RGB

PORADNIK LED ZASILACZE LED

PORADNIK LED PROFILE ALUMINIOWE LED

PORADNIK LED DRZEWKA LED I RGB* Pola wymagane