Oświetlenie łazienki

Realizacje Oświetlenie łazienki
Realizacje Oświetlenie łazienki

Łazienka to miejsce, w którym człowiek spędza bardzo dużą ilość swojego czasu. Zarówno kobiety jak i mężczyźni potrzebują dobrze oświetlonego miejsca aby wykonać rutynowe czynności takie jak np: kąpiel, makijaż lub podcinanie zarostu. Tego typu pomieszczenie powinno być funkcjonalnie urządzone a przede wszystkim odpowiednio oświetlone. Gdy zaczniemy planować oświetlenie łazienkowe, zastanówmy się co będziemy dokładnie potrzebować. Weżmy pod uwagę czy wystarczy nam jedynie głowne źródło światła czy będziemy posiłkować się dodatkowymi lampami łazienkowymi.

 

Od czego zacząć?

 

Jak wcześniej wspomnieliśmy łazienka spełnia bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu każdego człowieka. Każdy z nas codziennie wykonuje w niej rutynowe czynności. Niektóre te pomieszczenia, przeważnie w blokach, nie posiadają okna. Dlatego też tak ważne w nich jest zadbanie o dokładne oświetlenie. Lampy do łazienki powinno rozmieszczać się równomiernie względem oświetlanego pomieszczenia. Najbardziej wybieranym z typów oświetleń są żyrandole łazienkowe. Pozwalają one oświetlić pomieszczenie za pomocą jednego, większego źródła światła. Ta metoda jednak nie do końca się sprawdza. Często osoby, które decydują się na zmianę oświetlenia w swojej łazience szukają również dodatkowego oświetlenia. Doskonałym przykładem są kinkiety do łazienki lub halogeny. Dzięki nim doświetlimy miejsca, z których najczęściej się korzysta takie jak umywalka czy prysznic. 

 

Przykładowe oświetlenie łazienki

 

 

Dodatkowe oświetlenie w łazience

 

Oświetlenie dodatkowe, jak sama nazwa wskazuje, stworzone zostało aby doświetlać miejsca, które nie zostały wystarczająco oświetlone przez głowne źródło światła. Najczęściej wybieranym tego typu oświetleniem są kinkiety łazienkowe. Najczęściej stosowane są one jako ozdobna część łazienki. Tworzą niepowtarzalny klimat wnętrza oraz poprawiają nastrój osób korzystających z pomieszczenia. Przeważnie wykorzystuje się je aby doświetlić lustro czy prysznic. Gdy dokładniej zastanowimy się, która z dodatkowych lamp najczęściej będzie wykorzystywana, bez wątpienia stwierdzimy, że będzie to lampa zamontowana nad lustrem. Dzisiejsza technologia pozwoliła na stworzonie różnych rodzajów lamp. Na rynku oświetlenia możemy znaleźć produkty, które posiadają możliwość zmiany kolorów, funkcję ściemniania i rozjaśniania i wiele wiele innych.

 

Lampa nad lustro

 

Oprócz kinkietów, klienci decydują się również na użycie taśmy LED wklejonej w aluminiowy profil. W zestawieniu profili znajdziemy różne typy i modele. Oferta firm zajmujących się produkcją profili aluminiowych jest ogromna. Możemy znaleźć u nich profil bardzo wąski oraz niski, mieszczący jedynie jedną taśmę LED, pozwalający na sprytne ukrycie profila w zabudowie jak również szeroki i wysoki profil mieszczący nawet do pięciu taśm LED z którego możemy stworzyć unikalną lampę LED.

 

Lampa z profilu aluminiowego

 

Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje podwyższona wilgotność. Aby zapobiec ewentualnym awariom sprzętu oświetleniowego warto zastanowić się nad zakupem produktów z wysoką klasą szczelności. Wodoodporne oprawy sufitowe posiadają klasę szczelności IP65. Dostępne są również oprawy o szczelności IP44, które nadają się do miejsc, w których nie będą narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Najczęściej używaną barwą światła jest dzienna barwa światła białego. Jest ona bardzo przyjemna dla ludzkiego oka. * Pola wymagane