Oświetlenie restauracji
Wbrew pozorom oświetlenie w lokalach gastronomicznych nie pełni jedynie funkcji estetycznej. Jak najbardziej wszelkie lampy powinny być dostosowane do wystroju całej sali, jednak to, co najważniejsze, to komfort gości i personelu. W tym celu trzeba zadbać o odpowiednie rozmieszczenie i natężenie oświetlenia. Czym się kierować, kiedy jesteśmy na etapie zakupu lamp do restauracji?
Oświetlenie lokali gastronomicznych - normy
Zanim zaczniemy się zastanawiać, czy lampy liniowe pasują do wnętrza restauracji, powinniśmy się zapoznać z obowiązującymi w Polsce przepisami. Norma PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach obejmuje również lokale gastronomiczne.
Przede wszystkim norma dokładnie określa wysokość natężenia światła. Jest ona w dużej mierze uzależniona od tego, do czego służy konkretne pomieszczenie. W związku z tym w samej sali restauracyjnej, gdzie spożywane są posiłki, wystarczy natężenie o wysokości 200xl (ale nie mniejsze). W części kuchennej zaś, gdzie pracownicy przygotowują jedzenie, minimalne natężenie wynosi 500xl.
To samo kryterium powinniśmy zastosować, jeśli zastanawiamy się nad tym, jaka musi być temperatura barwowa. W sekcji jadalnej możemy postawić na światło ciepłe, czyli takie, których temperatura sięga maksymalnie 2700-3000K. Ten typ oświetlenia pomaga się zrelaksować, w związku z czym daje poczucie przytulności, co zrobi pozytywne wrażenie na klientach restauracji. Lampy wiszące nad stół powinny zatem emitować żółte światło.
W kuchni ciepłe światło nie wchodzi w grę, ponieważ będzie męczyć wzrok pracowników i obniżać ich wydajność. Tutaj potrzebne jest oświetlenie, którego temperatura barwowa to minimum 3500K (światło neutralne), a najlepiej 4000-5000K (światło zimne).
Od czego zacząć wybór oświetlenia do restauracji?
Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych pomiarów, tak by oświetlenie było rozłożone równomiernie. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia personelu restauracji, jak i siedzących na sali gości. Być może, szczególnie gdy metraż lokalu jest bardzo duży, konieczne będzie wykonanie projektu w programie Dialux, który pozwoli na dokonanie dokładnych obliczeń. Dzięki temu łatwiej będzie rozplanować położenie wszystkich lamp.
Nie bez znaczenia jest także typ oświetlenia. Tradycyjne żarówki zużywają bardzo dużo energii, nie są też bezpieczne dla środowiska. Właściciele restauracji coraz częściej zatem wybierają popularne LED-y. Są energooszczędne, bezpieczne dla przyrody i człowieka ? nawet wtedy, gdy się zbiją ? posiadają także większą żywotność. Przykładowo żarówki LED ozdobne mogą rozświetlić salę restauracyjną i przy okazji wprowadzić interesujący klimat.
Istotne jest również to, w jakim stylu urządzone będzie pomieszczenie. Czy lampy liniowe będą pasowały do restauracji retro, czy może lepiej sprawdzą się w miejscach o nowoczesnej, industrialnej architekturze? A może zależy nam na wyjątkowo przytulnym wnętrzu, dlatego do tradycyjnych lamp chcemy także dołożyć kilka kinkietów na ścianach? To jest już uzależnione tylko i wyłącznie od naszych preferencji.
Oświetlenie w restauracji ? pomysły
Przed rozpoczęciem prac montażowych, a najlepiej jeszcze przed wyborem modeli lamp, dobrze przygotować dokładny projekt pomieszczenia, dzięki któremu upewnimy się, czy oświetlenie jest rozłożone równomiernie. Jednocześnie ustalimy, czy aranżacja pozostaje spójna i przemyślana.
Jeśli w sali restauracyjnej pojawią się lampy LED filament, to trzeba pamiętać, że nie mogą stanowić jedynego źródła oświetlenia. Ze względu na wygląd, przypominający tradycyjne żarówki, nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat, jednak światło może okazać się za słabe dla przychodzących do nas gości. Warto zatem doświetlić pomieszczenie innymi lampami wiszącymi.
Za znakomitą ozdobę mogą nam także posłużyć taśmy LED. Jeśli połączymy je z lampami liniowymi, uzyskamy ciekawy, eklektyczny efekt.
Na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać bezpieczeństwo i komfort pracowników oraz klientów, na drugim wybór energooszczędnych rozwiązań typu LED, a na trzecim ładne, estetyczne oświetlenie.