Dobór odpowiedniego oświetlenia w przypadku powierzchni handlowych pełni przede wszystkim funkcję użytkową. Mimo to duże znaczenie odgrywa także estetyka, ponieważ światło wykorzystane w sklepie może istotnie wpłynąć na wyniki sprzedaży.
Wymagania oświetleniowe dla sklepów i marketów
O rodzaju oświetlenia w sklepach decyduje norma PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. Istotne jest tutaj CRI, czyli współczynnik oddawania barw. Obejmuje on skalę od 0 do 100, przy czym 100 symbolizuje idealne przedstawienie koloru. Przykładowo w supermarketach współczynnik powinien wynosić minimum 80.
Równie ważne jest natężenie światła. Najwyższe, bo ok. 750lx, powinno być w super i hipermarketach. Oznacza to, że panele LED muszą mieć sporą moc. Znacznie mniejsze - 500-250lx - sprawdza się w domach towarowych czy sklepach samoobsługowych, które można określić mianem ekskluzywnych. Salony z odzieżą oraz małe sklepiki osiedlowe będą w pełni zadowolone ze światła o natężeniu 150-200lx, dostarczanego np. przez lampy liniowe.
Powierzchnia handlowa - światło ciepłe czy zimne?
Wybierając oświetlenie do sklepu, trzeba też zwrócić uwagę na temperaturę barwową. Może ona znacząco wpłynąć na to, w jaki sposób klienci będą odbierali dane miejsce. Wiele zależy od metrażu, a także proponowanego asortymentu.
Hipermarkety i sklepy stosują raczej lampy o chłodnej barwie (4000-5000K). Jednocześnie w przypadku ekspozycji produktów spożywczych, jak owoce i warzywa, wykorzystuje się zazwyczaj oświetlenie neutralne (3000-4000K). Często spotykane są lampy pod półki, które dodatkowo zwracają uwagę na towar.
Oświetlenie o ciepłej barwie (czyli poniżej 3000K) będzie z kolei pasowało do sklepów z luksusowymi towarami, np. do salonów z biżuterią.
Jak wybrać lampy do sklepu czy marketu?
Wszystko zależy od tego, jak zaprojektowane są powierzchnie handlowe. Przed montażem oświetlenia trzeba przede wszystkim dokonać pomiarów i szczegółowo rozplanować rozmieszczenie lamp. Później można zastanowić się nad wyborem konkretnych modeli, jak chociażby reflektory LED na szynę.
Oświetlenie LED-owe to energooszczędne, długotrwałe rozwiązanie, które sprawdza się zdecydowanie lepiej niż tradycyjne żarówki. Na dodatek zapewni nie tylko wystarczająco dużo światła, ale może też pełnić funkcję dekoracyjną. Przykładowo taśmy LED mogą ozdobić salony odzieżowe.