Oświetlenie sklepów i marketów
Z czym kojarzy nam się sklep spożywczy? Najczęściej z miejscem w którym jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w potrzebne nam produkty. Mało kto zwraca uwagę na rodzaj lub miejsca zastosowanego oświetlenia. Oświetlenie sklepowe możemy podzielić na ogólne oraz miejscowe. To pierwsze równomiernie oświetla całą powierzchnię pomieszczenia tak, aby klienci mogli bez problemu znaleźć produkty których poszukują. Natomiast oświetlenie miejscowe to nic innego jak oświetlenie ekspozycji. Może ono mieć bardzo duży wpływ na sprzedaż towaru. Z obserwacji wynika, że produkty wyeksponowane (oświetlone) sprzedają się o wiele lepiej niż te, które usytuowane są w ciemnych zakamarkach półek sklepowych.

Oświetlenie sklepowe
W sklepie czy markecie oświetlenie ma bardzo ważne znaczenie. Gdy lampy będą nie wystarczająco mocne to klienci będą czuli dyskomfort podczas zakupów. Z drugiej strony za mocne światło będzie oślepiało klientów. Tak samo ważne jest również zewnętrzne oświetlenie sklepu. Ważne jest to aby klient bez żadnego problemu dostrzegł nasz sklep. Nie ważne czy będzie jechał samochodem czy szedł pieszo.
Rodzaje dostępnych opraw
Patrząc na nowo wyremontowane lub wybudowane markety spożywcze można zauważyć, że w większości przypadków jako oświetlenie punktowe zastosowano lampy szynowe. Są to bardzo kompatybilne produkty. Montuje się je w szynie, która można przykręcić bezpośrednio do sufitu lub zwiesić na specjalnych linkach. Bardzo ważnym aspektem tego typu produktu jest jego mobilność. Możemy go w każdej chwili indywidualnie konfigurować, czyli zmieniać jego nachylenie. Pozwala to w bardzo szybki i łatwy sposób zmienić miejsce, które ma być naświetlane. Reflektory szynowe zostały wyposażone w skupiające soczewki, które pozwalają uzyskać bardzo wąski kąt świecenia. Instalując lampę nawet na dużej wysokości, nie straci ona swojej siły świecenia.

W wielu marketach samo oświetlenie głowne oraz punktowe nie wystarcza. Pozostają newralgiczne miejsca, gdzie światło z opraw nie dochodzi. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zintegrowanych świetlówek T5. Są to gabarytowo małe liniowe lampy. Jednakże mimo małych rozmiarów produkt emituje silny strumień świetlny. Produkt dostępny jest w długościach od 30 do aż 120 cm. Warto wspomnieć, że oprawy tego typu posiadają szeroki kąt świecenia, dzięki czemu powinno się je stosować blisko eksponowanych towarów.

Czemu warto wybrać oświetlenie w technologii LED?
Oświetlenie sklepowe w nowoczesnej technologii LED cieszy się coraz większą popularnością. Klientów najbardziej przekonują oszczędności związane z niskim poborem prądu przez oprawy oraz ich niezawodnością. Przeglądając oferty opraw można znaleźć produkty za kilkanaście lub nawet kilkaset złotych za sztukę. Rożnica cenowa jest uwarunkowana zastosowanymi wewnątrz produktów komponentami. Dostępne są również modele, które posiadają możliwość łączenia ich w linie. Pozwala to na tworzenie efektownych linii świetlnych.
Dobór odpowiedniego oświetlenia w przypadku powierzchni handlowych pełni przede wszystkim funkcję użytkową. Mimo to duże znaczenie odgrywa także estetyka, ponieważ światło wykorzystane w sklepie może istotnie wpłynąć na wyniki sprzedaży.
Wymagania oświetleniowe dla sklepów i marketów
O rodzaju oświetlenia w sklepach decyduje norma PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. Istotne jest tutaj CRI, czyli współczynnik oddawania barw. Obejmuje on skalę od 0 do 100, przy czym 100 symbolizuje idealne przedstawienie koloru. Przykładowo w supermarketach współczynnik powinien wynosić minimum 80.
Równie ważne jest natężenie światła. Najwyższe, bo ok. 750lx, powinno być w super i hipermarketach. Oznacza to, że panele LED muszą mieć sporą moc. Znacznie mniejsze - 500-250lx - sprawdza się w domach towarowych czy sklepach samoobsługowych, które można określić mianem ekskluzywnych. Salony z odzieżą oraz małe sklepiki osiedlowe będą w pełni zadowolone ze światła o natężeniu 150-200lx, dostarczanego np. przez lampy liniowe.
Powierzchnia handlowa - światło ciepłe czy zimne?
Wybierając oświetlenie do sklepu, trzeba też zwrócić uwagę na temperaturę barwową. Może ona znacząco wpłynąć na to, w jaki sposób klienci będą odbierali dane miejsce. Wiele zależy od metrażu, a także proponowanego asortymentu.
Hipermarkety i sklepy stosują raczej lampy o chłodnej barwie (4000-5000K). Jednocześnie w przypadku ekspozycji produktów spożywczych, jak owoce i warzywa, wykorzystuje się zazwyczaj oświetlenie neutralne (3000-4000K). Często spotykane są lampy pod półki, które dodatkowo zwracają uwagę na towar.
Oświetlenie o ciepłej barwie (czyli poniżej 3000K) będzie z kolei pasowało do sklepów z luksusowymi towarami, np. do salonów z biżuterią.
Jak wybrać lampy do sklepu czy marketu?
Wszystko zależy od tego, jak zaprojektowane są powierzchnie handlowe. Przed montażem oświetlenia trzeba przede wszystkim dokonać pomiarów i szczegółowo rozplanować rozmieszczenie lamp. Później można zastanowić się nad wyborem konkretnych modeli, jak chociażby reflektory LED na szynę.
Oświetlenie LED-owe to energooszczędne, długotrwałe rozwiązanie, które sprawdza się zdecydowanie lepiej niż tradycyjne żarówki. Na dodatek zapewni nie tylko wystarczająco dużo światła, ale może też pełnić funkcję dekoracyjną. Przykładowo taśmy LED mogą ozdobić salony odzieżowe.